Hac Kayıtlarını Yenileyecekler İçin Bilgilendirme

1. Önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırıp kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde herhangi bir ücret alınmayacaktır.

2. Kayıt yenileme işlemleri 09 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

3. 2017 yılında otomatik kayıt yenileme işlemi yapılmayacaktır. Bu nedenle hacı adaylarının işlemlerini bizzat yapmaları gerekmektedir.

4. Hac kaydı yenilemeleri; “Oda tercihli hac konaklama” ve “Otel konaklama” türlerinden biri tercih edilerek yapılacaktır.

5. Hac kayıtlarını yenilemeyen vatandaşlar 2017 yılı hac kurasına dahil edilmeyecektir. 

6. Kayıt yenileme işlemlerinde iletişim bilgilerinin mutlaka kontrol edilmesi ve gerekiyorsa güncelleme işleminin yapılması gerekmektedir.

7. 2016 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adayları; hacca gitme, hac konaklama türlerini tercih etme ve varsa kuraya beraber katılmak istediği kişilerdeki değişiklikleri 09 – 31 Ocak 2017 tarihleri
arasında yapabilecektir.

2017 Hac Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

23 Şubat 2017 tarihinde çekilecek ve aynı gün açıklanacak hac kura sonuçlarına göre hac kaydı yapmaya hak kazanan hacı adayları 28 Şubat – 10 Mart 2017 tarihleri arasında kesin kayıt işlemlerini yaptırabilecektir.

İlk Kez Hac Kaydı Yapacaklar İçin Bilgilendirme

1. 2017 yılında hacca gitmek için ilk defa kayıt yaptıracakların ilgili bankalara 20 TL ön kayıt ücretini yatırmaları gerekmektedir.

2. Hacca gitmek üzere “ilk defa kayıt” yaptırmak isteyenler için ön kayıtlar 28 Aralık 2016 – 06 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

3. Hac kayıtları; “Oda tercihli hac konaklama” ve “Otel konaklama” türlerinden biri tercih edilerek yapılacaktır.

4. Hac kaydı için başvuruda bulunan vatandaşların kayıt esnasında tüm iletişim bilgilerini mutlaka belirtmeleri gerekmektedir. (Çünkü kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlar “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alacaklardır.)

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hac müracaatlarına ilişkin açıklamasını okumak için lütfen tıklayınız.